Tambur Elek

Tambur Elek Atıksu arıtma tesislerinde ince ızgara olarak fiziksel arıtma ünitelerinde kullanılan, tambur elek içten akışlı tambur elekler ve dıştan akışlı tambur elekler olarak ikiye ayrılmaktadır.

İçten akışlı tambur elek atıksuyun tamburun içine verilmesi ile atıksu içeriğindeki pislikleri içerisinde tutarak ekipmandaki helezon yardımı ile sistem dışarısına atarken, arıtılan suyu döner tamburun içindeki geçirerek ekipmanın altındaki haznede toplayarak dışarı iletir.

Dıştan akışlı tambur elek, iç akışlı tambur eleğin tersine atıksuyu tamburun dışında karşılarak, pislikleri tamburun içine geçirmeden dışarı atar. Arıtılan su tamburun içinden süzülerek ekipmandaki toplama haznesine gelerek sisteme devam eder.

Genellikle tambur elekler dalgıç pompalar vasıtası ile pompalanan atıksuların flanşlı veya dişli elek girişine getirilmesi ile otomatik olarak çalışır.

Tambur elekte tahrik uygun devirli bir adet Redüktör ile sağlanır. Statik elek'den farklı olarak elektrik enerjisi gerekmektedir.

Genellikle kullanılan tanbur açıklık aralığı 0,5 mm ile 2 mm arası değişmektedir. Ekipmanın tambur kısmını oluşturan elek kısmı paslanmaz malzemeden imal edilir. Ekipman şasesi isteğe bağlı olarak paslanmaz veya karbon çelik olabilir.

Elek yapısı V-Slot isimli özel lamalardan oluşmaktadır. V-slot yapısı sayesinde tıkanmaların önemli miktarda önüne geçirilir.
Özel uygulamalarda tambur kısmı ferfore saclı olarak yapılabilir.

Avantajları
- Küçük pislikler sistem dışarına güvenle atılır.
- Terfi pompaları ile otomasyon sağlanabilir.
- Paslanmaz yapıları ile uzun ömürlüdür.
- Enerji tasarrufu sağlar.
- Kompakt dizaynları ile taşınabilirler.

Çalışma Sistemi
- Dalgıç veya santrüfüj pompalar ile atıksu eleğe pompanmaya başladığında tambur dönmeye başlar.
- Tambur içerisindeki su püskütme nozulları tıkanmayı önlemek için su püskürtmeye başlar.
- İçten akışlı tambur eleklerde pislik tambur içerisinde, dıştan akışlı tambur eleklerde pislik tambur dışında kalarak sistemden atılır.
- Dıştan akışlı tambur eleklerde sıyırıcı bıçak tambur yüzeyini temizler.

Rotary Drum Screens

Kullanım Alanları
- Kağıt sektörü
- Evsel atıksular
- Endüstriyel atıksu arıtma tesisleri

Benzer Ekipmanlar

Statik Elek

Statik Elek

Ekipman:
Arıtma tesislerinde kullanılan ince ızgara ekipmanlarından birisi olan statik elek; elektrik enerjisi gerektirmeksizin cazibe ile potansiyel farklı veya basınçlı pompa hattından gelen s...
Detaylar »

Döner Disk Elek

Döner Disk Elek

Ekipman:
Döner disk elek genellikle lifli ve elyaflı atık içeren atıksuların (kağıt, tekstil vb.) filtrelenmesinde kullanılmaktadır ve arıtma verimi oldukça yüksek bir elek sistemidir. Atık...
Detaylar »

Mekanik Izgara

Mekanik Izgara

Ekipman:
Arıtma tesislerinin su alma yapılarında tesis ekipmanlarına zarar verebilecek ebatta kaba pislikleri sistemden güvenli bir biçimde fiziksel olarak uzaklaştırılmasına yarayan ekipman ç...
Detaylar »

Havalandırıcılar

Çamur Susuzlaştırma