Statik Elek

Statik Elek Arıtma tesislerinde kullanılan ince ızgara ekipmanlarından birisi olan statik elek; elektrik enerjisi gerektirmeksizin cazibe ile potansiyel farklı veya basınçlı pompa hattından gelen suyun içeriğindeki 0,5-10 mm arası ince pislikleri atıksudan uzaklaştırmaya yarayan fiziksel arıtma ekipmanıdır. 5 mm'den büyük pislikleri arıtmak için lütfen mekanik ızgara sayfamızı ziyaret ediniz.

Evsel nitelikli atıksu arıtma tesislerinden ziyade, endüstriyel atıksu arıtma tesislerinin proseslerinden kaynaklanan organik veya inorganik pisliklerin arıtma tesisine girerek olası pompa, ekipman ve terfi arızalarına sebebiyet vermesinin büyük miktarda önünü keser. Özellikle geri dönüşüm, gıda, tekstil ve kağıt endüstrisi atıksu arıtma tesislerinde kullanılmaktadır.

Statik elek ekipmanındaki temizleme işlemi suyun akış enerjisinden faydalanılarak yapılmaktadır. Bu sayede elektrik enerjisi kullanılmaksızın arıtım gerçekleştirilmiş olur. Yapışkan içeriği sahip atıksularda statik elek üzerine motorlu temizleme aparatları yerleştirme imkanı bulunmaktadır. Üstten beslenip elek yüzeyine gelen atıksu pislikleri aşağı doğru sürüklemekte ve katı atık çıkış haznesinden uzaklaştırmaktadır. İnce pisliklerinde arıtılmış atıksu ekipmanın alt kısmındaki flanşlı hattan alınmaktadır.

Static Sieve ScreenStatik elek ekipmanımızın elek kısmı AISI 304 veya 316 kalite paslanmaz malzemeden olup V-slot wire tipi elek kullanılmaktadır.

Malzeme Seçenekleri
- AISI 316 kalite paslanmaz elek, sıcak daldırma galvaniz kaplı St37 karbon çeliği gövde,
- AISI 316 kalite paslanmaz elek, epoxy kaplı st37 karbon çeliği gövde,
- AISI 316 kalite paslanmaz elek, AISI 304 kalite paslanmaz gövde.

Statik Elek Avantajarı
- İnce ızgara olarak kullanılır,
- Elektrik enerjisi gerektirmez,
- İş gücü gerektirmez,
- Uzun ömürlüdür,
- Servis ve bakım maliyeti düşüktür.

Daha kaba pisliklerin mekanik ve otomatik yöntemlerle temizlenmesi için başka bir ekipman arıyorsanız mekanik ızgara veya döner disk elek ekipmanımıza bakabilirsiniz.

Sieve Bend Screen İnce Izgara Statik Elek

Benzer Ekipmanlar

Döner Disk Elek

Döner Disk Elek

Ekipman:
Döner disk elek genellikle lifli ve elyaflı atık içeren atıksuların (kağıt, tekstil vb.) filtrelenmesinde kullanılmaktadır ve arıtma verimi oldukça yüksek bir elek sistemidir. Atık...
Detaylar »

Mekanik Izgara

Mekanik Izgara

Ekipman:
Arıtma tesislerinin su alma yapılarında tesis ekipmanlarına zarar verebilecek ebatta kaba pislikleri sistemden güvenli bir biçimde fiziksel olarak uzaklaştırılmasına yarayan ekipman ç...
Detaylar »

Tambur Elek

Tambur Elek

Ekipman:
Atıksu arıtma tesislerinde ince ızgara olarak fiziksel arıtma ünitelerinde kullanılan, tambur elek içten akışlı tambur elekler ve dıştan akışlı tambur elekler olarak ikiye ...
Detaylar »

Havalandırıcılar

Çamur Susuzlaştırma