Filtre Pres

Filtre Pres

Filtre Pres Nedir?


Filtre pres; içeriğinde katı partiküllerin bulunduğu, pompalanabilir viskozitedeki sıvıların yüksek basınç altında plaka ve bezler vasıtası ile katı-sıvı ayrımını sağlayan mekanik filtrasyon ekipmanıdır.

Filtre pres teknik özellikleri müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda değişmektedir.

Tarihçesi


Filtre presler ilk olarak 1800'lü yıllarda dolu-boş tipi plakalar kullanılarak imal edilmişlerdir. Atıksu arıtma tesisleri ve endüstriyel proseslerde çamur susuzlaştırma ve filtrasyon amaçlı kullanılan ekipman, 1900'lü yıllarda ilk defa Almanya'da üretilen Chamber Tipi (Kammer) filtre pres plakaları ile daha yüksek basınç ve debi koşullarında güvenli bir şekilde kullanılmışlardır.

Kullanım Alanları


Filtre pres ekipmanı atıksu arıtma tesislerinde çamur susuzlaştırma ekipmanı olarak kullanılmasının yanında bir çok endüstriyel proseste katı-sıvı ayırımı amacı ile kullanılır. Metal, kaplama banyoları, sıvı gübre üretimi, kimyasal prosesler, boya banyoları, ilaç sanayi, maden işletmeleri, kral suyu filtrasyonu vb. proseslerde güvenle kullanılabilir.

Yüksek basınçlı seramik filtre presi, çömlek yapımında kullanılabileceği gibi daha düşük basınçlarda porselen fabrikalarının proseslerinde kullanılabilir.

Çalışma Prensibi


Filtre pres yüksek basınçlı pompalar ile beslenen katı-sıvı karışımı çamurun filtre pres plakaları üzerine giydirilmiş filtre bezlerinden süzülmesi ile katı partiküllerin filtre plakaları arasında toplanması ve sıvı fazın ekipman dışına alınması mantığı ile çalışır. Katyonik polielektrolit solüsyonunun dozaj pompaları ile hatta veya karıştırma tankına dozlanması ile daha yüksek oranlarda susuzlaştırma elde edilebilir.

Muadili olarak kullanılan dekantör ve belt pres ekipmanlarına nazaran filtre pressden alınacak susuzlaştırma oranı daha yüksektir.

Yüksek hidrolik basınç ile sıkıştırılan filtre pres plakaları ve üzerindeki bezlere, yüksek basınçlı pompalar ile besleme yapılmaktadır.

Filtre PresPlakalar arası hacimde biriken katı maddeler plakaların açılması ile bertaraf edilmektedir.

Kek deşarjı sistem gereksinimi ve müşteri tercihine bağlı olarak manuel veya otomatik olarak tasarlanır.

Sadece arıtma tesislerinde değil, madencilik, yağ süzme, mermer, kimya, silikat, kaplama (çinko-fosfat) banyolarında asit süzme ve gıda gibi birbirinden çok farklı endüstrilerde filtre pres kullanılmaktadır.

Filtre Pres Çeşitleri


Filtre pres, plaka çalışma özelliğine bağlı olarak 3'e ayrılır; manuel, yarı-otomatik ve tam otomatik.

Otomatik Filtre Presler plaka taşıma veya kek boşaltma işlemlerinin elektrik panosundan otomatik olarak kontrol edildiği sistemlerdir.

Yarı-Otomatik Filtre Pres ise, plakaların operatör vasıtası ile taşındığı fakat hidrolik pistonunun elektrikli motorlar ile tahrik edildiği makinelerdir.

Manuel Filtre Preslerde hem hidrolik piston, hem de plaka taşıma operatör vasıtası ile gerçekleştirilir.

Filtrant çıkış özelliklerine göre ise kapalı deşarj ve açık deşarj olarak ikiye ayrılır.

Kapalı deşarj filtre preslerde sıvı çıkışı dışarıdan gözlenmezken, açık deşarj filtre preslerde sıvı plakaların sağ ve solundaki musluklardan ayaklar üzerine monte edilmiş yan kanallara akar.

Filtre Bezleri


Filtre pres ekipmanında kullanılan bezler filtre edilecek katı-sıvı karışımının fiziko-kimyasal özelliklerine bağlı olarak; polipropilen, pamuk, kesik elyaf veya daha farklı ham maddelerden üretilebilir.

Filtre Pres Pompa Çeşitleri


Filtreprese ürün beslemesi yapan yüksek basınçlı pompalar ise hava diyaframlı pompa, monopomp, dişli yağ pompası veya loblu pompalar arasından seçilebilir. Santrifüj mantık ile çalışan pompalar filtre pres sistemlerinde genellikle tercih edilmez.

Plaka Çeşitleri


Plaka özellikleri ile de üç temel grupta toplanır; chamber tipi plaka, dolu-boş tip plakalar (frame - plate) ve chamber+membran plakalar.

Dolu-boş plakalar genellikle yağ süzme (zeytin yağı, ayçiçek yağı, sanayi yağları vb.), gıda ve petro-kimya sektörlerinde tercih edilmektedir.

Chamber tipi plakalar; maden, mermer arıtma sistemleri, atıksu ve içme suyu arıtma tesisleri, çinko fosfat kaplama banyoları vb. tesislerin filtre pres ünitelerinde kullanılmaktadır.

Filtre bezi süzme işleminde önem arz etmektedir. Bu nedenle sektörüne göre bez seçimi doğru şekilde yapılmalıdır. Bezlerin kullanım sürelerini artırmak için belirli aralıklarla basınçlı su ile yıkanmalıdır.

paslanmaz filtre pres

Paslanmaz Filtre Pres

İlaç sanayi, ARGE projeleri, gıda sanayi vb. hassas uygulamalarda güvenle kullanım için hazırladığımız ürünümüz.

Monometreler dahil komple AISI 304 paslanmaz malzemeden imal ürünümüz yüksek kalite sunuyor.


City Makine Türkiye'de standard ekipman üretimi yaptığı gibi sektöre özel tasarımları ile istediğiniz özellik ve ebatlarda uygun filtre pres fiyatı ile üretim yapmaktadır.

Standard plaka ölçülerimiz; Plaka tablosu için tıklayınız. >>
- 1250x1250 mm
- 1000x1000 mm
- 800x800 mm
- 630x630 mm
- 500x500 mm
- 400x400 mm
- 250x250 mm'dir.

Katalog indirmek için tıklayınız.

Avantajları


- Yüksek susuzlaştırma oranı,
- Düşük ilk yatırım ve işletme maliyeti,
- Kolay servis ve bakım,
- Sektöre göre seçim kolaylığı,
- Asidik ve alkali sıvılara dayanım opsiyonu.

City Makine filtre presleri Türkiye, Rusya, Romanya, Makedonya, Yunanistan, Slovenya, Suriye, Irak ve daha birçok ülkede yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

Mermer Atıksu Arıtma Filtre Pres Mini Filtre Pres

Daha detaylı bilgi için 0212 909 54 61 nolu telefonumuzdan veya info@citymakine.com e-mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

Benzer Ekipmanlar

Dekantör

Dekantör

Ekipman:
Arıtma tesisleri çamur susuzlaştırma ünitelerinde filtre pres ve belt pres ekipmanlarına muadil santrifüj dekantörler Cit...
Detaylar »

Havalandırıcılar

Çamur Susuzlaştırma