Sürgülü Kapak - Penstok

Sürgülü Kapak - Penstok Sürgülü kapaklar (penstok) özellikle orta ve büyük ölçekli arıtma tesislerinde su akışını yönlendirmek için açık kanallı su yapılarında kullanılırlar.

Açık kanal tipi sürgülü kapaklardan farklı olarak, duvar tipi sürgülü kapaklar barajlar ve içme suyu arıtma tesislerinde kullanılmaktadır.
Sürgülü kapaklar el volanlı manuel olarak kullanılabilindikleri gibi, aktüatör veya redüktörlü olarak elektrik enerjisi ile de çalışabilmektedir. Aktüatör veya motorlu çalışan sürgülü kapaklara penstok denilmektedir.
By-pass bacalarında, yedekli ünitelerde giriş kanallarında sürgülü kapaklar akımı yönlendiren en önemli ekipmandır.

Sürgülü kapak (penstok) manuel veya otomatik kontrollü olarak imal edilmektedir. Şase üzerinde sabit veya yükselen mil ile yukarı aşağı hareket eden makinelerdir. Ayrıca penstock üretiminde sızdırmazlık parametresine dikkat edilmelidir.
Penstock boyutları ve imalatında kullanılacak malzeme kalınlığı; debi ve su basıncına göre değişiklik göstermektedir.

City makine tarafından üretilen sürgülü kapak epoxy boyalı karbon çeliği, sıcak daldırma galvaniz kaplı karbon çeliği veya paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir.

Sürgülü Kapak Avantajları
- Açık kanal uygulamaları için en ideal yöntemdir.
- Projeye uygun olarak farklı malzemelerden üretilebilir.
- Motorlu olarak seviye veya zaman ayarlı olarak çalıştırılabilme imkanına sahiptir.
- Dayanıklıdır.
- Bakımı çok kolaydır.

Benzer Ekipmanlar

Yoğunlaştırıcılar

Yoğunlaştırıcılar

Ekipman:
Evsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesilerinde oluşan çamur; çamur susuzlaştırma ünitesinin verimini artırmak amacı ile çamur yoğunlaştırma ünitelerinin içine alınmaktadır. ...
Detaylar »

Otomatik Polielektrolit Hazırlama Ünitesi

Otomatik Polielektrolit Hazırlama Ünitesi

Ekipman:
Polielektrolit atıksu artıtma tesislerinde flokülasyon (yumaklaştırma) ve çamur susuzlaştırma işlemlerinde kullanılmaktadır. Flokülasyon ünitelerinde anyonik polielektroli...
Detaylar »

Havalandırıcılar

Çamur Susuzlaştırma