Kum Filtresi

Kum Filtresi Su içerisindeki askıda katı maddeleri (AKM) tutmak için kullanılan kum filtreleri temiz su temini, endüstriyel su şartlandırma ve atıksu arıtımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kum filtreleri su temini veya endüstriyel su şartlandırma sistemlerinde; aktif karbon filtreleri ve reverse ozmos sistemlerinde önce kullanılarak sistemin kullanım ömrünü uzatırlar.

Atıksu arıtmında ise arıtılmış su içerindeki bulunabilecek bakteri veya askıda katı madde kaçaklarını önlemeye yardımcı olur.

Multi-medya olarak adlandırılan farklı tanecik büyüklüğündeki silis (kuartz) kum katmanları içerisinden suyun basınçlı pompalar vasıtası ile geçirilmesi prensibi ile çalışan kum filtrelerine isteğe göre antrasit de eklenebilmektedir.

Kuartz kum tanecileri filtrasyon tankı içerisine büyükten küçüğe doğru sıralanarak doldurulur. En üst kısma istenildiği takdirde antrasit eklenir. Bu sayede su içerindeki tutulması planlanan askıda katı madde kum medyası yüzeyinde birikerek arıtılan suyun tank altında alınması vasıtası ile arıtım işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Yüzeyde biriken askıda katı maddeler zamanla kum filtresinin tıkanmasına ve su geçişinin engellenmesi sebep olur. Bu durumda filtrasyon pompaları durdurularak, geri yıkama pompaları çalıştırılır. Bu sayede yüzeyde biriken katı maddeler sistemden uzaklaştırılır. Geri yıkama işlemi öncesi kum filtresinin özel vana yapısı geri yıkama işlemine göre ayarlanması gerekir.

Özel olarak projelendirilen kum filtresi vanaları otomatik, manuel (kelebek vana veya küresel vana) veya 6 yollu vana olarak kullanılabilir.
Otomatik vanalar pnomatik aktüatörlü veya elektrik aktuatorlü olarak projelendirilebilir. Otomatik valf sistemi zaman veya basınç ayarlı olarak projelendirilir.

Kum filtreleri isteğe bağlı olarak, karbon çelik, paslanmaz çelik, PE, PP veya FRP (fiber) malzemeden imal edilebilir.

City Makine tarafından imal edilen kum filtreleri 10 bar basınca dayanabilecek şekilde üretilir.

Kum filtresi içerindeki hız 2-8 m3/h.m2 olarak projelendirilmesi gerekir.

Benzer Ekipmanlar

Aktif Karbon Filtresi

Aktif Karbon Filtresi

Ekipman:
Aktif karbon filtreleri su yumuşatma sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Filtrenin içeriğinde bulunan hindistan (cocanut) cevizi bazlı aktif karbon minerali sayesinde suyun içe...
Detaylar »

Su Yumuşatma Cihazı

Su Yumuşatma Cihazı

Ekipman:
Endüstriyel su şartlandırma sistemlerinin en önemli parçası olan su yumuşatma cihazı, kum ve aktif karbon filtreleri ile seri çalışan bir filtredir. İçeriğindeki medya anyonik r...
Detaylar »

Havalandırıcılar

Çamur Susuzlaştırma